Proč je mateřské mléko tak důležité

 

Jednoduše proto, že je to to nejlepší, co můžete Vašemu miminku dát. Nejlepší strava, kterou může vaše miminko na začátku života mít. Je dobré vědět, že složení mateřského mléka se mění a přizpůsobuje momentálním potřebám dítěte. Vaše tělo se na kojení připravuje již v těhotenství a laktace se spouští prakticky pár hodin po porodu, kdy se začne tvořit tzv. mlezivo (kolostrum). To ještě není „skutečné“ mléko, ale hustá výživná tekutina, která obsahuje tuky a oligosacharidy, jež dítě zasytí. Současně mu dodá ty nejdůležitější látky pro vytvoření imunity. Zhruba 3.-5.den po porodu vzniká přechodné mateřské mléko, jehož složení zajistí, aby se zažívací ústrojí děťátka přizpůsobilo tzv. zralému mléku, jež odpovídá optimálním potřebám dítěte. Vaše tělo ho začne produkovat přibližně dva týdny po porodu, kdy je již miminko připravené přijímat všechny látky nezbytné pro jeho zdravý vývoj.

 

 

Některé maminky mají obavu, zda je jejich mléko dostatečně výživné. Důvodem bývá fakt, že mléko je obvykle na začátku kojení vodnaté. To je přitom naprosto normální jev. V prvních minutách kojení má mléko spíše utišit žízeň. Říká se mu „přední“ mléko a je bohaté na bílkoviny, mléčný cukr, důležité vitaminy a minerální látky. Poté následuje produkce „zadního“ mléka, které má sytou bílou barvu a vypadá hustší. Je to proto, že je bohatší na tuk. I z toho důvodu je důležité nechat děťátko zcela vypít nejdříve mléko z jednoho prsu a teprve potom ho přiložit ke druhému.

 

 

Kojení může být někdy provázeno nejistotou a nezdary. I když se vám dost možná bude zdát, že kojení není jednoduché, objeví se potíže nebo budete mít pocit, že máte málo mléka, nevzdávejte to tím, že nabídnete dítěti hned lahvičku s umělou výživou. Technika kojení se dá (třeba i s pomocí laktační poradkyně) zvládnout a tvorbu mléka můžete podpořit například pomocí bylinek jako je fenykl nebo anýz. Účinné jsou nejen bylinkové čaje, ale i vhodné doplňky stravy, například Lactil, který výtažky z těchto rostlin obsahuje.

 

Poloha při kojení

 

Důležitým předpokladem úspěšného kojení je jeho správná technika i poloha, jež by měla být pohodlná pro vás i miminko. Dítě musí mít pocit bezpečí a cítit z vás jistotu, vy se zase potřebujete cítit dobře. Uvědomte si, že kojením budete trávit i desítky minut bez přestávky, takže byste měla mít maximální pohodlí. Využít můžete například kojící polštář, naučit se kojit vleže nebo najít zkrátka takovou polohu, která vám bude vyhovovat. Budete-li kojit vsedě, zkuste využít i nějaký stupínek pod nohama, který pomůže rozložit váhu děťátka a zajistit tak jeho lepší stabilitu. Během kojení by mělo být dítě správně přisáté k vašemu prsu. Ať už zvolíte jakoukoli polohu, mělo by k vám být miminko přikloněné bříškem. Dbejte také na to, aby mělo dítě široce otevřená ústa, v nichž bude nejen bradavka, ale většina prsního dvorce. Bradička by se měla dotýkat prsu, spodní ret je ohrnutý směrem dolů. Během kojení byste měla slyšet pouze polykání, mlaskavé či srkavé zvuky ukazují na špatnou techniku kojení.

 

Odříhnutí po kojení

 

Po každém kojení je důležité nechat miminko odříhnout. To mu umožní, aby se zbavilo vzduchu, který během sání mléka spolyká a podpoří dobré trávení. Děťátko si položte hrudníčkem vysoko na rameno a zhruba deset až dvacet minut nechte v této poloze. Jestliže k odříhnutí nedojde, možná nespolykalo žádný vzduch a nic ho v bříšku netlačí. Jestliže ale začne být miminko neklidné, pláče a vyžaduje pozornost, zkuste ho nechat odříhnout ještě jednou, nebo mu dejte znovu napít. Buďte také připravena na to, že při odříhnutí miminko často – zejména v prvních týdnech a měsících – ublinkává. Jde o normální, fyziologický jev, a jestliže dítě přibývá na váze, není třeba se znepokojovat. Pokud se vám zdá, že miminko zvrací příliš, poraďte se pro jistotu s pediatrem.

 

Jak často a jak dlouho kojit? Je třeba budit dítě na jídlo?

 

Dnes už naštěstí neplatí žádné striktní dodržování režimu kojení, jako tomu bývalo dříve. Dítě proto kojte podle jeho potřeby a chuti. Vzpomeňte si na sebe, vždyť také nejíte každý den stejně a v přesně stanovenou hodinu. A navíc, někdy může dítě vyžadovat častější kojení třeba i proto, že nemá vyloženě hlad, ale žízeň. Důležité ovšem je rozlišit skutečné kojení, kdy děťátko pije, od pouhého cucání bradavky. Potřeby miminka se postupně mění. V prvních týdnech po narození vyžaduje krmení častěji, třeba i po půl hodině, což je dobře, protože častější přikládání podporuje tvorbu mléka. Kojte proto tak často, jak si dítě přeje a nesnažte se mu vytvářet žádný harmonogram.

 

 

Dost možná se ptáte, jak dlouho máte miminko u prsu nechávat. I to je velice individuální. Jestliže pije s chutí a vidíte, že skutečně saje a polyká, nechte je u prsu. Jestliže po nějaké době začne děťátko usínat a sání ustává, zkuste prs stlačovat a miminko probrat lehkým pohlazením po tvářičce. Pokud už nejeví o mléko zájem, vytáhněte opatrně bradavku. Nechávat dítě u prsu hodinu, když už stejně většinu času prospí, také není úplně optimální.

 

 

Zejména v porodnicích se setkávají maminky s doporučením, že jestliže se miminko nevzbudí do 3-4 hodin, je třeba je probudit a nakojit. V prvních dnech po porodu je samozřejmě důležité časté přikládání dítěte k prsu z důvodu stimulace tvorby mléka, ale po příchodu z porodnice tento režim není nutní úplně striktně dodržovat. Každým dnem navíc dítě bude sílit a přibývat na váze a vytvoří si tak dostatečné energetické rezervy. Přes den kojte miminko podle potřeby a v noci je jemně vzbuďte jen tehdy, uplyne-li od posledního kojení 6 hodin. Spíše než to, jak často kojíte, je důležitější, zda je miminko krmeno správně, přibývá na váze, má několikrát za den pomočené plenky a má několikrát za den stolici.

 

Jak by měla vypadat strava kojící ženy?

 

Vaše životospráva a skladba jídelníčku se bezprostředně podílí na tvorbě a kvalitě mléka. Dbejte proto na to, abyste jedla pravidelně 5x denně. Nevynechávejte snídani, oběd, večeři, ani dopolední a odpolední svačiny. I když se vám zdá, že nemáte čas, nešiďte se, protože zároveň šidíte i své děťátko. Nezapomeňte, že vše, co sníte a vypijete, se prostřednictvím mléka dostává i do těla děťátka. A tedy i to, co by mohlo chybět vašemu organizmu, bude chybět i dítěti. Jestliže kojíte, automaticky se zvyšuje vaše energetická spotřeba. Denní příjem tedy můžete zvýšit až o 500 kalorií, než jste bývala zvyklá. Dbejte však na to, aby byla strava pestrá a vyvážená.

 

 

Mezi základní živiny, na jejichž příjem byste měla dbát, jsou zdraví prospěšné tuky, zejména omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Najdete je v rostlinných tucích (např. v olivovém oleji, mandlích) nebo v rybách, zejména těch mořských (např. losos, sardinky či makrela). Zkuste si vařit třeba rybí polévku. Mezi další živiny, bez nichž se vy ani dítě neobejdete, patří kyselina listová, železo, vitamin D, vápník, zinek, jód nebo vitaminy skupiny B (zelenina, ovesné vločky, červené maso). Zaměřte se také na příjem bílkovin (např. mléčné výrobky včetně těch zakysaných, libové maso a vejce) a sacharidů (celozrnné produkty, brambory, ovoce). Vyvarujte se konzumace potravin, jež mohou nadýmat. Patří mezi ně čerstvé pečivo, ale i některé druhy zeleniny (zelí, ředkvičky, kedlubny), luštěniny. Pozor také na koření a aromatické potraviny, jež by mohly negativně ovlivnit chuť mléka (česnek, cibule). Nemusíte si je odříct úplně, ale raději buďte opatrná. Vždy je vhodné postupovat individuálně.

 

 

Součástí zdravé životosprávy je také dodržování pitného režimu. Obecně platí, že byste měla vypít zhruba 35 ml na 10 kg tělesné hmotnosti. Zaměřte se zejména na neperlivou vodu, ovocný čaj, případně ředěný džus. Sklenici vody je vhodné mít vždy připravenou při ruce, když jdete kojit.

 

 

A poslední rada - netrapte se poporodními kily. Pokud bude váš jídelníček zdravý a vyvážený, dostanete se zpět na svou původní váhu během několika měsíců. Diety v období kojení určitě vhodné nejsou.

 

 

Sídlo společnosti

 

Ewopharma, spol. s r.o.

Burzovní palác

Rybná 682/14

CZ-110 05 Praha 1

Česká Republika

 

Kontakt

 

Email: info@ewopharma.cz

Telefon: +420 267 311 613

Fax: +420 267 317 247

Odesílání formuláře...

Došlo k chybě na serveru.

Formulář byl přijat.

Copyright (c) 2017 Ewopharma, spol. s r.o.

  •  

    • Lactil

    • Podpora kojení

    • Kontakt